Dvojjazyčné vydání (česko-srbsko-chorvatské) jednoho z nejlepších děl Branka Ćopiće – Zahrada slézové barvy v překladu paní Milady Černé. Plánovaný křest knihy je v létě 2012, v době když u nás v Praze, v rámci našeho tradičního humanitárního projektu Putující domov, budou děti ze základní školy Branko Ćopić z vesničky Hašani, rodného místa slavného spisovatele.
Branko Ćopić (1915-1984) je součástí zlaté pokladnice bosenskohercegovské, srbské a jugoslávské literatury. Narodil se 1. ledna 1915 ve vesnici Hašani pod horou Grmeč. Základní školu vystudoval ve svém rodišti, gymnázium pak v Bihaći a v dalších studiích pokračoval i v Banja Luce a Sarajevu. V roce 1940 vystudoval na Filozofické fakultě v Bělehradě.
Jeho první přečtena knížka byla „Miguel de Cervantes“, kterou, někde v třetí třídě, koupil od své učitelky. V té knížce byl popsán život proslulého španělského spisovatele Cervantese, spolu s několika úryvků z jeho románu „Don Quijote“. Další knížky byly „Dobrodružství jednoho vlka“, pak „Dobrodružství jedné želvy“.
V roce 1928 jako čtrnáctiletý chlapec vydal svoje první dílo v časopisu pro mládež „Venac“ („Věnec“).
Už jako student byl oceněn od literární kritiky za svou činnost jako nadaný spisovatel. 1939. dostal cenu „Milan Rakić“. V předvečer druhé světové války byl v studentském bataliónu v Mariboru. Během Dubnové války se, se skupinou svých kamarádů, snažili bránit proti nepřátelům u města Mrkonjić Grad. Vrátil se potom do rodiště, a na začátku povstání se připojil k řadám povstalců. Mezi nimi zůstal během celého národně osvobozeneckého boje. Po celou dobu války byl válečný dopisovatel, spolu se svým přítelem a kmotrem, spisovatelem Skenderem Kulenovićem.
Po válce, nějakou dobu byl redaktorem bělehradských novin pro děti, a pak se začal profesionálně zabývat literaturou. Je považován za jednoho z největších spisovatelů pro děti v Jugoslávii.
Literární práce Branka Ćopiće, kterými jsou jak povídky, tak i rozsáhlé romány, se zabývají hlavně vesnickým životem z oblasti, ze které pocházel; mentalitou místních lidí a jejich problémy. Kromě toho psal také satirická díla. Za svůj přínos jugoslávské literatuře získal Ćopić i některá ocenění; jak cenu AVNOJ-e, tak i Njegošovu cenu. Je nositelem pamětní medaile „Partizanska spomenica 1941“, a jiných vysokých vyznamenání.
Celi radni i životni vek nakon Drugog svetskog rata Branko Ćopić je proveo u Beogradu, ali je često putovao po Jugoslaviji i drugim evropskim državama. Izvršio je samoubistvo, skokom sa mosta na Savi u Beogradu 26. marta 1984. godine.
Celý svůj pracovní a soukromý život po druhé světové válce Branko Ćopić prožil v Bělehradě, cestoval však velmi často (Jugoslávie a další evropské země). Svůj život zakončil sebevraždou, skokem z mostu přes Sávu v Bělehradě 26. března roku 1984.
Edicija Slovenski jug – prijateljima češkim
Glavni urednik: Veso Djorem
Generalni partner: SLOT Game, a.d. Aida i Milutin Perić
Partner: Restoran Luka Lu
(zima, 2017)