Vladimir Pištalo – překlad románu - Tesla, portrét mezi maskami

Nikola Tesla

V rámci Edice Slovanský jih přátelům českým občanské sdružení Luka Praha, s pomocí generálních partnerů – NITES Miodraga Škrbiće a Galerie DEA ORH, Orhideji Škrbićové, vydává úspěšný román Vladimira Pištaly „Tesla, portrét mezi maskami“ v českém jazyce v překladu Pavly Horákovétext lektoruje paní Irena Wenigová.

 

Vladimir Pištalo, současný srbský prozaik obdržel za svůj román prestižní literární cenu týdeníku NIN za nejlepší román roku 2008, od okamžiku svého vydání byla kniha přeložena do více než desítky jazyků.

 

Vladimir Pištalo se narodil roku 1960 v Sarajevu, vyrůstal v Mostaru, Kraljevu a Bělehradě, kde vystudoval právnickou fakultu. Roku 1993 emigroval do USA. Nyní působí jako profesor americké a světové historie na americké Vuster University v Massachusetts a momentálně i jako hostující profesor na Fakultě politologie v Bělehradě v Srbsku. Počátkem 90. let přispíval Vladimir Pištalo do časopisu „Vreme“ a ještě než se stal proslulým spisovatelem, mnohé jeho texty byly již přeloženy do řady cizích jazyků. Kromě úspěšného románu o Teslovi patří k jeho dílu řada dalších textů – například román „Milenijum u Beogradu“, soubor povídek „Kraj veka“, „Vitraž u sećanju“ a „Priče iz celog sveta“ či novela „Korto Maltese“.

 

Román „Tesla, portrét mezi maskami“ je lyrickou monografií slavného vynálezce Nikoly Tesly, sledujeme životní kroky jedince i slavné osobnosti, jak evropskou tak americkou fázi jeho života. Poprvé je v jedné knize podrobněji zachycen i jeho roční pobyt v Praze. Román zároveň rekonstruuje dobu a vznik nových idejí, které charakterizovaly nástup nové éry. A tak románová biografie geniálního vynálezce Tesly není jen obrazem jeho života, ale zároveň příběhem jedné velké epochy. Pištalo zdařile kombinuje historickou látku s poetickou obrazností, román je freskou i ikonou, ságou i osobním příběhem.

 

Román představíme nejen na 56. mezinárodním veletrhu knih v Bělehradě (23.-30. října 2011) ale i v Praze 14. prosince 2011. 

 

Edice Slovanský jih přátelům českým

Šéfredaktor: Veso Djorem

Generální partner: Galerie DEA ORH, Orhideja a Miodrag Škrbić

Partner: Restaurace Luka Lu

(říjen, 2011)

 

Nikola Tesla

Nikola Tesla

Světoznámý fyzik Nikola Tesla, jeden z největších mozků v dějinách lidstva, se narodil 10.července 1856 ve vesnici Smiljan, v Lice, oblasti ležící v dnešním Chorvatsku do rodiny pravoslavného kněze Milutina Tesly a jeho ženy Djuky Tesla, roz.Mandić. Již od gymnaziálních let vynikal mladý Nikola nad svými vrstevníky, především v technických předmětech. V 70. Letech 19. století se Tesla odstěhoval do Rakouska, kde se stal studentem elektrotechniky na Polytechnické fakultě ve Štýrském Hradci – dnešní Graz. Po smrti svého otce však zůstal bez finančních prostředků. Z tohoto důvodu opustil Rakousko a odjel do levnější Prahy, kde svá studia plánoval ukončit. Finanční situace mu to ale nedovolila. Prahu si však velice oblíbil pro “příjemnou mentalitu zdejších lidí, která mu svou bezprostředností a otevřeností připomínala mentalitu jugoslávskou,” jak říkával.

 

V letech 1881 – 1882 pobývá v Budapešti, kde pracoval v Centrálním telegrafickém úřadu. Zde začíná jeho kariéra velkého vynalézání, podařilo se mu sestrojit přístroj pro zesílení hlasu v telefonu. O rok později dostává nabídku z pobočky Edisonovy Elektrické společnosti v Paříži, kterou s radostí přijímá. Genialita Nikoly Tesly byla brzy zpozorována. Poté co zkonstruoval točivé magnetické pole, mu bylo Edisonovou společností nabídnuto pracovní místo v centrální pobočce v New Yorku. Nabídku samozřejmě přijal a zanedlouho se stává hlavním rivalem samotného Edisona. O pár let později založil ve Spojených státech vlastní společnost. V tomto období konstruuje své nejvýznamější vynálezy: elektromotory, generátory, dvoufázový a třífázový indukční motor, který má dodnes v průmyslu největší význam.

 

S více než sedmisty patenty je Nikola Tesla spolu s Faradayem považován za nejplodnějšího vynálezce v dějinách. Na jeho počest dostala fyzikální jednotka magnetické indukce název po něm – Tesla (T). Dodnes je jediným Slovanem, po kterém se jmenuje fyzikální jednotka.

 

Tesla bydlel na sklonku života v hotelu New Yorker, osamocen a zapomenut. Zranění po automobilové nehodě mu nedovolilo opouštět hotelový pokoj. Nestěžoval si. Osamocen prožíval celý svůj život, zcela zaujat svými velkými myšlenkami. Velký vynálezce zemřel 7.ledna 1943 jako velice chudý muž ve svém hotelovém pokoji. Pohřeb byl financován jugoslávskými imigranty. Bez nich by zřejmě skončil v hrobě beze jména, podobně jako W.A. Mozart. Při příležitosti pohřbu starosta New Yorku řekl:

“Nikola Tesla zemřel. Zemřel jako chudý muž, ale byl jedním z nejužitečnějších lidí, kteří kdy kráčeli po této planetě. To, co vytvořil, je velké a jak čas bude ubíhat, bude se jeho dílo stávat čím dál tím větším.”


Nikola Tesla